SHIB ve DOGE İçin Uyaran Efsanevi Yatırımcıdan Şok Tahmin!

2008 mortgage krizini bilmesiyle ünlü olan ve son zamanlarda SHIB ve DOGE gibi meme coin’lerin “anlamsız” olduğunu söylemesiyle kripto para alanında öne çıkan hedge fon yöneticisi Michael Burry, Pazartesi günü geç saatlerde Amerikan bankacılık sektöründe devam eden kargaşaya dair yorum yaptı.

SHIB ve DOGE yorumlarıyla gündeme gelen Burry, ABD bankacılık krizinden bahsetti

Konut krizini doğru bir şekilde tahmin ederek yatırımcılarına milyonlarca dolar kazandıran ve “The Big Short”a ilham veren Michael Burry, ABD bankacılık sektöründe devam eden duruma ilişkin görüşlerini dile getirdi. Burry, öncelikle, artık silinen bir tweet’inde “Bu kriz çok hızlı bir şekilde çözülebilir. Burada gerçek bir tehlike görmüyorum” dedi. Ancak genel olarak, mevcut durumda yaşanan şeyin 2000’deki dot-com balonu, 2008 konut krizi ile benzer olduğuna dikkat çekti. Şimdi 2023’te de dahil olmak üzere tarih boyunca, “şişirilmiş egoları ve kâr arzusu” olan bireylerin aptalca riskler alarak başarısızlığa yol açtığını belirtti.   

Burry’nin yorumları, ABD hükümeti ve FED’in, ABD’deki en büyük ikinci bankacılık başarısızlığı olan Silicon Valley Bank’ın çöküşünün daha büyük etkilerini durdurmak için bankacılık sektörüne müdahale ettiği sırada geldi. Tanınmış yatırımcı ayrıca yakın zamanda Silicon Valley Bank ile 2001 yılında muhasebe dolandırıcılığı nedeniyle iflas eden enerji ticareti devi Enron arasında karşılaştırmalar yaptı. Burry’nin uyarıları, finans endüstrisinde daha fazla “şeffaflık ve hesap verebilirlik” ihtiyacına dikkat çekti. SVB yöneticilerini ise pervasızlıklarından dolayı eleştirdi.

Burry yıllardır ekonomi ve borsa konusunda uyarılarda bulunuyor. “Her şeyde tüm zamanların en büyük spekülatif balonunu” görmemiz potansiyeli konusunda uyardı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bireysel yatırımcıları, “tüm çöküşlerin en büyüğüne” yol açabilecek meme hisse senetleri ve kripto para birimleri satın almamaları konusunda uyardı. Özellikle SHIB ve DOGE’un anlamsızlığına dikkat çekti. Bu uyarılara rağmen, yatırımcıların spekülatif davranışlar sergilemeye devam etmesi, bazılarının piyasaların hesaplaşmaya doğru gidip gitmediğini sorgulamasına yol açtı.

Neler olmuştu?

SVB, artan faiz oranlarının bilançosuna ağır bir yük getirmesi ve büyük ölçüde ABD Hazine tahvillerinden oluşan menkul kıymetler portföyünün değerinin yüksek oranlar nedeniyle düşmesi nedeniyle bir banka tasfiyesiyle karşı karşıya kaldı. Ardından, geçen hafta düzenleyiciler tarafından kapatıldı. SVB‘nin çöküşü, diğer iki bankanın – Silvergate ve Signature Bank’ın iflas etmesiyle aynı zamana denk geldi. İkisi de kripto paralara odaklı hizmetler sunuyordu. Burry SVB’nin çöküşünü 2008 krizi ve 2000 dotcom balon çöküşüyle karşılaştırmasının yanı sıra hükümetin daha fazla para basarak bu şirketleri kurtarma çabasının “aşırıya kaçtığına” işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir