Saç dökülmesini kökten çözün: Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesini durdurmak mümkün mü? Saç dökülmesine 8 doğal yöntem…

Vitaminini kaybettiğinde dökülmeleri artan saçlar, yıpranır ve kuru bir hal alabilir. Saç kuruluğu da koparak veya kökten dökülmelere neden olur. Her kadın ve erkeğin başına gelebilecek olan bu rahatsızlık, bahar aylarının gelmesiyle daha da şiddetlenebilir. Peki saç dökülmesinden kurtulmak mümkün mü? Saçları eski sağlığına kavuşturmak için neler yapılabilir?

Saç dökülmesi nasıl geçer?

Saç dökülmesi evde bitkisel yöntemlerle de çözüme kavuşabilir. Eğer doktorunuza danışıp, saç dökülmesinin altında ciddi bir neden olmadığını anladıysanız bu yöntemlerle kısa süre içinde başarı elde edebilirsiniz.

1. Lavanta

Saç dökülmesi için bir kaşık lavantayı kaynayan suya koyun ve karıştırın. 5 dakika kadar kısık ateşte suyu kaynatın.

Ilık hale gelen lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayın. 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı saf su ile durulayın.

10 günde bir lavanta suyı ile saçlarınızı yıkadığınızda faydasını görebilirsiniz.

Lavanta saçlarınızdaki dökülme sorununu çözüme kavuştururken aynı zamanda saç diplerindeki kiri ve yağı da atacak. Antioksidan etkili lavanta yağı sayesinde saçlarınız sağlığına kavuşacak.

2. Badem yağı

Badem yağı, saç maskelerinde kullanıldığında, saçın kaybettiği gücü yeniler ve saçlara hacim verir.

Badem yağı E vitamini içermesi nedeniyle saç dökülmesi çözümünde önerilir. E vitamini saçları kuvvetlendiren ve besleyen bir vitamin türü. Saç diplerinizi ve uçlarını besleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmasını sağlar. Sağlıklı saçlar da saç dökülmesinin önüne geçer.

Haftada 1 kez badem yağı ile maske uygulamasını deneyin ve kısa bir sürede etkisini göreceksiniz.

Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi sorununa en iyi çözümü bulmak için badem yağının düzenli kullanılması gerekiyor.

3. Hindistan cevizi yağı

Saç dökülmesi problemini saç derisini besleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeylerden biri de Hindistan cevizi yağı.

Hindistan cevizi yağı yapısındaki vitaminler sayesinde saç derisini besler. Böylece saç dökülmesi ve deri hastalığının önüne geçer. Aynı zamanda saçlarınız hoş bir koku da verir.

4. Karanfil

Yaklaşık 15 tane karanfili bir bardak su içinde kaynatın. Kaynayan suyu ılımaya bırakın. Daha sonra saç derinize karanfilli su ile masaj yapın, yarım saat bekleyin. Karanfil saç diplerinizde olan kaşıntı ve yaraları iyileştirir, saç dökülmesini önler.

Strese ve vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesine karanfil iyi gelir. Karanfil saçlara canlılık verir.

5. Kına

Kına sadece saç boyası olarak ele alınsa da içindeki vitaminler sayesinde saçlara iyi gelir. Tüm saç rahatsızlıklarının önüne geçer.

Saçlarınızda dökülme ve kopma meydana geliyorsa saçınıza kına yakabilirsiniz. Böylece saçlarınız besleyebilirsiniz.

Kızıl bir görünüme sahip olan saçlar, dökülme sorunundan da kurtulacaktır.

6. Argan yağı

Saç dökülmesini önleyen ve iyileştiren bitkisel çözümlerden biri de argan yağı. Ekonomik değeri oldukça uygun olan argan yağı, saç maskelerine eklenerek kullanılabilir.

Argan yağını, şampuanınıza ekleyerek de saçlarınıza yedirebilirsiniz. Besleyici özelliği yüksek olan argan yağını düzenli şekilde kullanıp saçların kökten kopmasını önlersiniz.

7. Çam terebentin yağı

Kokusu çok güzel olan ve doğayla buluşturan çam terebentin yağı, saçlara iyi gelir.

Çam terebentin yağını, saç maskesinde ya da şampuan içinde kullanarak dökülme problemine son verebilirsiniz. Saçlarda biraz kuruluk yaptığı için zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağıyla beraber kullanmalısınız.

Çam terebentin yağını düzenli aralıklarla saçlarınıza uyguladığınızda dökülme sorunu da nadiren olmaya başlar.

Soğan

Saç bakımında da soğan baş tacınız olabilir. Soğanın içindeki kükürt, saç uzamasını destekler. Ayrıca saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Soğanı rendeleyip zeytinyağı ile karıştırıp bir kür hazırlayabilirsiniz. Bu kürü saç derisine masaj yaparak yedirin ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra saçlarınızı şampuanınızla yıkamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir