Muz kabukları çöpe atılmaz: Vitamini kabuğunda olan muzun faydaları neler? Muz kabukları nerede kullanılır, neye iyi gelir?

Yumuşak bir meyve olan muz, aynı zamanda susuz ve etli bir yapıya sahip. Özel bir tadı olan muz, çoğu çocuk tarafından da çok sevilen ve tüketilen bir meyve. Rengiyle pazar tezgahlarını şenlendiren muzun içeriğindeki zengin potasyum, lif, magnezyum, kalsiyum, A, C vitaminleri de besleyiciliğiyle göz dolduruyor. Sindirim, bağışıklık ve sinir sistemine faydalı olan bu meyve, kabukları da çöpe atılmaması gereken meyveler arasında yer alıyor.

Akne tedavisinde olumlu etki yaratan muz, bitkilerde ve gümüş parlatmada da kullanılıyor. Ayrıca ağrı kesici etkileri de olan muz, cilt bakımında sıklıkla başvurulan bir yapıya sahip.

Muz kabuğu nerelerde kullanılır?

Ayak bakımı yapın

Muz kabuklarının az bilinen bir faydası ayak bakımı üzerinde. Hassas bir cilde sahipseniz, kurumuş ayaklarınız varsa ya da çatlamış topuklarınız varsa muz kabuklarını deneyin. Muz kabuklarında nemlendirici etkiye sahip olan amino asitler ve A, B, C ve E gibi vitaminler bulunuyor.

Yıkadığınız ve temiz hale getirdiğiniz ayaklarınızı iyice kurulayın.

Daha sonra soyduğunuz bir adet muzun kabukları ile ayak tabanlarını ve topuklarınızı ovalayın. Ovalama sonrası soğuk suyla durulayın, sodalı ayak banyosu yaptırın.

Bu işlemi bir hafta boyunca düzenli yapın. Ardından ayaklarınızı beş dakika daha soğuk suda bekletin ve ardından kuru, temiz çoraplar giyin.

Cilt kırışıklığına iyi gelir

Antioksidanlarıyla muz kabukları, çok faydalı.

Yüzünüzü kabuğun iç kısmıyla ovun ve yarım saat bekleyin.

Kırışıklık giderici ve gençleştirici etkili muz kabuğu sayesinde düzenli kullanımda çok daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bembeyaz dişleriniz olsun

Sabah kalkınca veya gece uyumadan önce dişlerinizi fırçaladıktan sonra birkaç dakika muz kabuğu ile masaj yapın.

Diş etlerindeki mikropları da temizleyecek bu beyazlatma yöntemi, diş yüzeyindeki leke ve sararmaları da yok eder.

Göz altları ve şişliklere birebir
Nemlendirici özelliğiyle göz altı torbalarından kurtulun.

Muz kabuğunun içindeki kısımları kazıyın ve parmak ucunuzla göz altına bu karışımı sürün.

Aloe vera yağını da buna karıştırabilirsiniz. Maskeyi 15 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.

Muz kabuğu göz altı morlukları, şişlikleri ve yorgun görünümü tedavi edici özelliğe sahip.

Siğillere karşı iyi

Muz kabuğu nasır, siğil ve et beni gibi cilt problemlerinde düzenli kullanımda iyileşmeler sağlıyor.

Bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyip temizlediği için güvenli bir kullanım sağlıyor.

Çiçek toprağına muz kabuğu koyun

Bahçe veya saksı bitkilerinizin toprağına 1-2 gün su dolu şişede dinlendirilmiş ve yumuşamış muz kabuklarını parçalar halinde ekleyin. İçinde beklettiğiniz su ile bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

Zengin mineral değerleri sayesinde bitkilerinizdeki canlılık verir. Muz kabuğu çiçek toprağına gereken besin takviyesini sağlar.

Gümüşleri parlatın

Muz kabukları kararan ve kirlenen gümüş eşyaları için kullanılabilir. Muz kabuğu ile bu eşyaları iyice ovun ve bir süre beklettikten sonra nemli yumuşak bir bez yardımıyla temizleyin. Parladıklarını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir