İyi Parti, Erdoğan’ın adaylığına itiraz edecek

T24 Haber Merkezi

İyi Parti, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına itiraz edecek. 

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Anayasa’ya göre bir kimsenin en fazla iki defa cumhurbaşkanı adayı olabileceğini belirterek, Erdoğan’ın adaylığına itiraz edeceklerini açıkladı. 

Zorlu, yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Anayasa’ya göre bir kimse en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Anayasa yapıcı irade, bu maddeyi değiştirmemiştir ve bunun tartışmaya açık olmadığını ortaya koymuştur. Geçici madde de koymamıştır. Sorumluluğumuzun gereği olarak, önümüzdeki saatlerde partimizin Genel Sekreteri Uğur Poyraz, kapsamlı bir dilekçe ile YSK’ya başvuracak. Bu sonuca ilişkin olarak da yarışa devam edeceğiz, yarışın galibi biz olacağız. Milletimizin kafasını karıştırabilecek, bu seçimin meşruiyet sorunu yaratmaması adına sonuçlandırılması gereken süreçlerin tamamlanması adına başvurumuzu yapıyoruz. Herkes gibi neticeyi göreceğiz ve seçim sürecini işleteceğiz.”

Muhalefet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha aday olmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getiriyor. Anayasa’da bir kimsenin en fazla iki kere seçilebileceğine yönelik maddeye vurgu yapan muhalefet partileri ve bazı STK’lar Erdoğan’ın adaylığına itiraz ediyor. 

İktidar cephesi ise, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde geçildikten sonra “sayacın sıfırlandığını” Erdoğan’ın sistemi değişikliği sonrası 2. kez aday olduğunu savunuyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir