Devrim Niteliğindeki Özelliklerle Geliyor: iPhone 15 Nasıl Olacak?

2007 yılında ilk modelini piyasaya sürmesiyle beraber akıllı telefon pazarında yeni bir devrin başlangıcını yapan Apple, söz konusu iPhone serisi ile zirvedeki yerini koruyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında tanıtılan yeni iPhone 14 ailesinin rekor satışlarının ardından şirket, şimdi de bu sene raflarda yerini alacak yeni cihazları için çalışmalarını yürütüyor. Daha satışa çıkmasına aylar varken yeni iPhone 15 serisi için birçok sızıntı ve bu sızıntıların etrafında oluşan görüntüler gündeme düştü. Bugün, ortaya çıkan söylentiler ve görüntüler çerçevesinde yaklaşan telefonların beraberinde getireceği bazı önemli bilgileri sizler için derledik.

iPhone 15 Pro için yeni dokunmatik tuşlar tercih edilecek.

Bildiğiniz üzere, Apple iPhone serisinde köklü değişiklikler yapmak yerine zamanla modellerine yeni özellikler ekleyip, bu özelliklerin ikonikleşmesini sağlıyor. Bu bağlamda firma, cihazlarında uzun yıllardır kullandığı fiziksel tuşlara artık veda ediyor. 

Sızıntılardan yararlanarak oluşturulan görüntülere göre, yeni seri dokunmatik sensörler ile beraber çalışacak. Çoğu analist, bu sensörlerin sadece serinin üst modellerine ait olacağını söylüyor.

Sadece Apple’a özel Type-C kabloları hazırlanıyor.

Belki de Apple’ın isteğinden bağımsız yeni telefonlarda göreceğimiz yeni özelliklerden biri şarj girişi tarafında olacak. Avrupa Birliğinin çıkardığı yasaya uyarak cihazlarında sadece Type-C kullanacak olan şirket, yine de normal tip kabloları kullanmayı reddedecek. 

Cupertino merkezli teknoloji devi,  görünürde Avrupa Birliği’nin Type-C şarj bağlantı noktası kuralını yeni çıkacak iPhone 15 serisinde uygulayacak ancak yeni cihazlarının sadece Apple MFI olarak bilinen lisansa sahip kabloları tanımasını sağlayacak. Başka bir deyişle kullanıcılar yine Apple’ın istediği şekilde telefonlarını şarj edecek.

Kullanıcılar için özelleştirilebilir yeni buton.

Son olarak yayınlanan raporlara göre, iPhone 15 Pro modelinde kullanıcılara özel deneyimler sunacak bir buton yer alacak. Ses anahtarının yerine geçecek bu buton, el feneri, düşük güç modu ve uygulamalara özel olarak kullanılabilecek. Şirket, mevcut özelleştirilebilir tuş sayesinde kullanıcıların telefonlarını daha kişiselleştirebilmelerine olanak tanıyacak.

Büyük kamera modülü, dinamik ada ve metal çerçeve yeni iPhone serisinde de kullanılmaya devam edilecek.

Bahsettiğimiz özellikler dışında yeni serinin eski iPhone 14 modelleriyle oldukça benzemesi bekleniyor. Dolayısıyla eski cihazlarda bulunan dinamik ada, arka kamera tasarımı ve dayanıklılık adına kullanılan metal çerçeve tercihlerinin yeni telefonlarda da devam etmesi muhtemel gözüküyor.

Peki siz yeni iPhone 15 serisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni telefonlar ünlü serinin başarısını devam ettirebilecek mi? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir