Çin ve Rusya liderlerinden güven ve iş birliği vurgusu

Moskova’da temaslarını sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün öğleden sonra Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

İki lider, Çin-Rusya ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren kritik uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde samimi, dostça ve verimli müzakere yaptı. İki taraf, iyi komşuluk ilişkilerine ve kazan-kazan iş birliğine dayanarak her alanda iş birliğini derinleştirmek ve iki ülke arasında yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ve dostluk ilişkilerini ilerletmek hususunda anlaştı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve Rusya’nın birbirinin en büyük komşuları olduğunu kaydetti. Rusya ile uzun vadeli iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini geliştirmenin, tarihin mantığına uyduğu gibi Çin’in stratejik bir seçeneği olduğunu vurguladı. Bunun bir olayla ya da zamanın şartlarına göre değişmeyeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, on yıl önce Rusya’ya yaptığı ilk ziyaretten beri ikili ilişkilerin daha sağlam, kapsamlı, somut ve stratejik hale geldiğini belirtti.

Xi Jinping şu ifadeleri kullandı:

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, asırlık değişimlerin hız kazandığına ve uluslararası güç dengelerinin köklü değişimler geçirdiğine işaret etti.

Xi, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve dünyadaki büyük güçler olarak Çin ve Rusya’nın, küresel yönetişimi uluslararası toplumun beklentilerini karşılayan bir yönde yönlendirmek ve insanlık için ortak kader topluluğu oluşturmak için birlikte çalışma görevleri olduğunun altını çizdi.

Xi sözlerine şöyle devam etti:

İki tarafın ortak çabaları sayesinde ikili karşılıklı siyasi güvenin ve halklar arasındaki temasların sürekli olarak pekiştiğinin altını çizen Xi, aynı zamanda ekonomi, ticaret, yatırım, enerji ve kültür gibi alanlardaki iş birliğinin de derinleştiğini söyledi.

Stratejik, güvenilir ve istikrarlı Çin-Rusya iş birliğinin potansiyelinin büyük olduğuna dikkat çeken Xi, iki taraf arasında enerji ve elektromekanik ürünler gibi geleneksel ticaret alanlarının yanı sıra bilişim teknolojisi, dijital ekonomi, tarım ve hizmet ticareti gibi alanlardaki iş birliğinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti. Xi, endüstriyel ve tedarikçi zincirlerin dayanıklılığının güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Xi Jinping’in Çin Cumhurbaşkanlığına tekrar seçilmesinden ve Çin’de yeni lider kadrosunun oluşturulmasından dolayı tebriklerini sundu.

Halihazırda Rusya-Çin ilişkilerininin iyi geliştiğine işaret eden Putin, her alandaki iş birliği ve temasların yoğunlaştığını belirtti.

Karmaşık dış ortamda Rusya-Çin ikili ticaretinde artış görüldüğünü kaydeden Putin, iki ülkenin mevcut temas kanalarını iyileştirerek ekonomi, ticaret, yatırım, enerji, havacılık, sınır ötesi lojistik, spor, turizm, yerel ve kültürel değişim alanlarında yeni gelişmeler kaydedeceğini açıkladı.

Putin şunları ekledi:

Görüşmenin ardından taraflar “Yeni Dönemde Kapsamlı Stratejik İş Birliği Ortaklığının Derinleştirilmesi” ve “2030 Öncesi Çin-Rusya Ekonomik İş Birliğinin Temel Yönlerine Dair Kalkınma Planı” başıklıklı ortak bildirileri imzaladı.

İki taraf ayrıca tarım, ormancılık, temel bilimsel araştırma, piyasa denetimi ve medya gibi alanlarda çok taraflı iş birliği anlaşmalarına imza attı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir