Boğa Sinyali Yandı: Bu Hafta O 4 Altcoin İzlenmeli!

Kripto analisti Rakesh Upadhyay’a göre, Bitcoin yön ararken EOS, STX, IMX ve MKR yükseliş işaretleri gösteriyor. Analist, Bitcoin ve yakın vadede umut vaat eden dört altcoin projesinin grafiklerini inceliyor.

Kripto para piyasasına genel bir bakış

ABD hisse senedi piyasaları bu hafta güçlü bir toparlanma kaydetti ancak Bitcoin aynı şeyi yapamadı. Bu, kripto para yatırımcılarının uzak durduğu ve Silvergate bankasında devam eden sorunlardan endişe edebileceği anlamına geliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu korkular, toplam kripto piyasası değerinin yaklaşık 1 trilyon dolara düşmesinin ardındaki neden olabilir.

Davranış analitiği platformu Santiment, 5 Mart’ta yayınladığı bir raporda, Sosyal Eğilimler grafiğine göre yükseliş ve düşüş kelime karşılaştırmasına göre ‘düşüş hissiyatında büyük bir artış’ olduğunu söylüyor. Ancak firma, ‘ezici bir düşüş eğiliminin, eleştirmenleri susturmak için güzel bir sıçramaya yol açabileceğini’ de ekliyor.

 Kripto piyasası verileri günlük görünümü / Kaynak: Coin360

Kripto piyasaları için bir başka kısa vadeli pozitif, son 7 günde 0,70 düşen ABD dolar endeksindeki (DXY) zayıflık. Bu, kripto piyasalarının önümüzdeki birkaç gün içinde toparlanma girişiminde bulunabileceğini gösteriyor. Bitcoin 20.000 doların üzerinde kaldığı sürece, belirli altcoin projeleri daha geniş pazarlardan daha iyi performans gösterebilir.

Bitcoin (BTC): Kısa vadede ayılar üstünlüğe sahip!

Bitcoin, 3 Mart’ta 22.800 dolar desteğinin altına düştü. Alıcılar, fiyatı 5 Mart’taki kırılma seviyesinin üzerine çıkarmaya çalıştı, ancak mum çubuğundaki uzun fitil, ayıların 22.800 doları dirence çevirmeye çalıştığını gösteriyor.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

20 günlük üstel hareketli ortalama (23.159 dolar) düşmeye başladı ve göreli güç endeksi (RSI) 44’ün altında, bu da ayıların konumlarını sağlamlaştırmaya çalıştığını gösteriyor. Satıcılar, fiyatı 21.480 dolarlık desteğin altına düşürmeye çalışacak. Bunu başarabilirlerse, BTC hayati desteği 20.000 dolardan yeniden test edebilir. Boğalar düşüşü önlemek istiyorsa, fiyatı hızla 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Böyle bir hareket, daha düşük seviyelerde agresif alım önerecek. BTC daha sonra 24.000 dolara ve ardından 25.250 dolara yükselebilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma, potansiyel bir trend değişikliğine işaret edecektir.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafikte hareketli ortalamalar aşağı dönüyor ve RSI 39’a yakın. Bu, ayıların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Fiyat 20-EMA’dan düşer ve 21.971 doların altına düşerse, BTC 21.480 dolardaki desteği yeniden test edebilir. Bunun yerine, boğalar fiyatı 20-EMA’nın üzerine çıkarırsa, bu, ayıların kontrollerini kaybediyor olabileceğini gösterecek. BTC daha sonra 50 basit hareketli ortalamaya tırmanabilir. Bu, ayıların savunması için önemli bir seviye. Çünkü bunun üzerinde bir kırılma, ralli için kapıları 24.000 dolara açabilir.

Boğa sinyali veren 4 altcoin: EOS, STX, IMX ve MKR

EOS (EOS): Boğalar avantaja sahip

EOS, 3 Mart’ta 1,26 dolarlık hayati direncin üzerine çıktı ancak boğalar daha yüksek seviyeleri koruyamadı. Bununla birlikte, fiyatın 20 günlük EMA’nın (1,17 dolar) altına düşmemiş olması olumlu bir işarettir.

EOS günlük grafik / Kaynak: TradingView

Kademeli olarak yükselen hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların avantajına işaret ediyor. Altcoin, bir kırılmada tamamlayacak ve 1,26 dolar – 1,34 dolar direnç bölgesinin üzerinde kapanacak bir yuvarlanan dip formasyonunu oluşturdu. Bu tersine çevirme kurulumunun 1,74 dolarlık bir hedef hedefi var. Aşağı yönde izlenmesi gereken önemli destek, 50 günlük SMA (1,10 dolar). Alıcılar, 8 Ocak’tan bu yana fiyatın bu desteğin altına düşmesine izin vermedi. Dolayısıyla bunun altında bir kırılma satışı hızlandırabilir. Aşağı yöndeki bir sonraki destek 1 dolar ve ardından 0,93 dolar.

EOS 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Ayılar fiyatı 20-EMA’nın altına çekti, ancak küçük bir pozitif, boğaların EOS’un 50-SMA’ya kaymasına izin vermemesi. Bu, daha düşük seviyelerin alıcıları çekmeye devam ettiğini gösteriyor. Fiyat 20-EMA’nın üzerine çıkarsa, boğalar tekrar 1,26 dolardaki engeli aşmaya çalışacak. Bunu yaparlarsa, altcoin 1,34 dolara yükselebilir. Fiyatın aşağı inmesi ve 50-SMA’nın altına düşmesi durumunda bu olumlu görüş yakın vadede geçersiz olabilir. Bu, düşüşü 1,11 dolara kadar uzatabilir.

Stacks (STX): Boğalar, bu seviyeyi korumaya çalışacak

STX, 17 Şubat’ta 0,30 dolardan 1 Mart’ta 1,04 dolara yükseldi ve kısa bir süre içinde %246 arttı. Tipik olarak, dikey rallileri keskin düşüşler takip eder ve olan da budur.

STX günlük grafik / Kaynak: TradingView

STX, satın alma desteği bulduğu 20 günlük EMA’ya (0,69 dolar) düştü. 0.67 dolarlık %50 Fibonacci düzeltme seviyesi de yakında, bu nedenle boğalar seviyeyi canlı bir şekilde korumaya çalışacak. Artı yönde, ayılar bölgedeki rallileri 0,83 dolar ile 0,91 dolar arasında satmaya çalışacak. Fiyat bu genel bölgeden aşağı dönerse, satıcılar düzeltmeyi tekrar derinleştirmeye çalışacak. 0,67 dolar kırılırsa, bir sonraki destek %61,8 geri çekilme seviyesi olan 0,58 dolar. Bu varsayımın aksine, eğer alıcılar fiyatı 0,91 doların üzerine çıkarırsa, altcoin 1,04 dolara yükselebilir. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma, yükseliş trendinin olası bir yeniden başlamasına işaret edecektir. Altcoin daha sonra 1,43 dolara yükselebilir.

STX 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik, 20-EMA’nın aşağı doğru eğimli olduğunu ve RSI’nin negatif bölgede olduğunu gösteriyor. Bu da ayıların hafif bir avantaja sahip olduğunun bir işareti. Satıcıların, geri çekilmeler sırasında hareketli ortalamaları savunması muhtemel. Burayı korumaya çalışacaklar ve fiyatı 0,65 dolara ve ardından 0,56 dolara düşürecekler. Boğalar bu destek bölgesini şiddetle savunmaya çalışacak. İlk güç işareti, 50-SMA’nın üzerinde bir kırılma ve kapanış olacaktır. STX daha sonra 0,94 dolara ve ardından 1,04 dolara yükselebilir.

ImmutableX (IMX): Daha düşük seviyelerde sağlam talep var

IMX, 3 Mart’ta 50 günlük SMA’dan (0,88 dolar) toparlandı ve 20 günlük EMA’nın (1 dolar) üzerinde kapanarak, daha düşük seviyelerde sağlam talebe işaret etti.

IMX günlük grafik / Kaynak: TradingView

IMX, ayıların yeniden toparlanmayı durdurmaya çalışacağı yerde 1,12 dolara yükselebilir. Alıcılar buldozerle yol alırlarsa, altcoin 1,30 dolardaki sert genel dirence doğru hızlanabilir. Bu, göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir seviye. Çünkü üzerinde bir kırılma ve kapanış, yeni bir yükseliş trendinin başlangıcına işaret edebilir. IMX daha sonra 1,85 dolara yükselebilir. Aksine, fiyat mevcut seviyeden veya 1,12 dolardan düşerse, ayıların henüz pes etmediğini gösterecek. Satıcılar IMX’i tekrar 50 günlük SMA’nın altına düşürmeye ve üstünlüğü ele geçirmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, IMX 0,63 dolara düşebilir.

IMX 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik, fiyatın 0,92 dolar ile 1,12 dolar arasında dalgalandığını gösteriyor. Genellikle, bir aralıkta, traderlar desteğin yakınında alım yapar ve direncin yakınında satış yaparlar. Aralık içindeki fiyat hareketi rastgele ve değişken olabilir. Fiyat direncin üzerine çıkarsa, boğaların ayıları yendiğini gösterir. Altcoin daha sonra 1,30 dolara doğru yükselebilir. Aksine, ayılar fiyatı 0,92 doların altına çekerse, IMX yakın vadede negatife dönebilir. Aşağı yönlü destek 0,83 dolar ve ardından 0,73 dolar.

Maker (MKR): Düşüşler bir satın alma fırsatı olarak görülüyor

Kısa vadeli bir geri çekilmenin ardından MKR, yukarı hareketini sürdürmeye çalışıyor. Bu, duyarlılığın olumlu kaldığını ve traderların düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak gördüklerini gösteriyor.

MKR/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Yukarı eğimli hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki RSI, en az direnç yolunun yukarıya doğru olduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 963 doların üzerinde tutarsa, MKR 1.150 dolar ile 1.170 dolar arasındaki direnç bölgesine doğru yolculuğuna başlayabilir. Ayılar yükseliş trendini durdurmak istiyorsa, fiyatı 20 günlük EMA’nın (807 dolar) altına çekmek zorunda kalacaklar. Bunu başarırlarsa, birkaç kısa vadeli traderın duruşu isabet alabilir. Altcoin daha sonra 50 günlük SMA’ya (731 dolar) düşebilir.

MKR 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Altcoin bir süredir 832 ile 963 dolar arasında işlem görüyordu, ancak boğalar fiyatı aralığın üzerine çıkarmaya çalışıyor. 20-EMA ortaya çıktı ve RSI pozitif bölgede, boğaların hakim olduğunu gösteriyor. Fiyat 963 doların üzerinde kalırsa, MKR 1.094 dolarlık hedef hedefine doğru bir toparlanma girişiminde bulunabilir. Öte yandan, fiyat keskin bir şekilde 963 doların altına düşerse, bu kırılmanın bir boğa tuzağı olabileceğini gösterecek. Bu, konsolidasyonu bir süre daha uzatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir