Bankacılık krizinin gölgesinde altın fiyatları 2.000 doların altında

Investing.com – Altın fiyatları, güçlü bir yükselişin ardından yatırımcıların kâr realizasyonu ile Pazartesi günü geriledi ancak küresel bankacılık krizi korkularının güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla, geçen hafta ulaşılan kilit seviyelere yakın kaldı.

Külçe altın fiyatları, ABD ve Avrupa bankaları arasında bir sonraki domino taşının düşeceği endişesiyle geçen hafta 2.000 doların üzerine çıktı ve sarı metal bu yıl güvenli liman varlığı olarak doları büyük ölçüde geride bıraktı.

Bazı Fed yetkililerinin, bankanın, faiz oranlarını en az iki kez daha artırabileceğini söylemesinin ardından dolardaki hafif yükselişin de baskısıyla altın, Pazartesi günü bir miktar düşüş yaşadı.

Spot altın %0,2 düşüşle 1.974,54 dolara gerilerken Haziran ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,4 düşüşle 1.994,76 dolara indi.

ABD’li ve Avrupalı yetkililer, hafta sonu bankacılık sektörünün olası bir kredi sıkışıklığı belirtilerine karşı yakından izlendiği konusunda uyarıda bulundu. Piyasa endişesinin son kaynağı, bankanın borcunu potansiyel temerrüde karşı sigortalamanın maliyetinin neredeyse beş yılın en yüksek seviyelerine çıkmasının ardından hisseleri geçen hafta epey düşen Deutsche Bank AG’dan (ETR:DBKGn) geldi.

Piyasalar, İsviçreli kredi kuruluşu Credit Suisse Group’un (SIX:CSGN), düzenleyicilerin aracılık ettiği hızlı bir anlaşmayla UBS Group (SIX:UBSG) tarafından devralınmasının ardından Avrupa’da da banka çöküşünden korkuyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, bir bankacılık krizinin ekonomi üzerinde nasıl bir etki yaratacağını ve faiz kararlarını nasıl etkileyebileceğini ölçmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Ancak Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, bir bankacılık krizinin muhtemelen daha düşük büyüme ve enflasyonla sonuçlanacağı konusunda uyardı.

ECB şu ana kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğini belirtti.

Bankacılık krizi korkularının bu yıl daha az politik sıkılaştırma bahislerini artırmasıyla, altın ve diğer değerli metaller son üç hafta ralli yaptı. Fed, geçen hafta beklendiği gibi faiz oranlarını artırırken faizlerin zirveye ulaşabileceğini de ima etti.

Altın, bankacılık krizi korkularının devam etmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde de desteklenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Diğer değerli metaller de Pazartesi günü son kazançlarından geri çekilirken platin %0,2, gümüş ise %0,1 geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları; piyasaların, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı korkularına karşı zayıflayan doları tartmasıyla, önceki seanslarda sert dalgalanmalar kaydettikten sonra hafif düşüş yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 4,0762 dolardan işlem gördü.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir