ABD’de işsizlik maaşı başvurularında sürpriz gerileme

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin aksine ikinci haftada da geriledi. Gelen veri işverenlerin personel sayısını azaltmak konusunda isteksiz olduğu ve iş piyasasının hala sıkı olduğuna işaret etti.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre Perşembe günü işsizlik maaşı için ilk başvurular 1.000 düşüşle 191 bine düştü. Bloomberg anketindeki medyan tahmin 197 bin seviyesindeydi.

Halihazırda bir hafta veya daha uzun süredir işsizlik maaşı alan kişileri içeren devam eden başvurular, 11 Mart’ta sona eren dönemde 1,69 milyon ile çok az değişiklik gösterdi. Bu veri işsiz bir kişinin iş bulmasının ne kadar kolay veya zor olduğuna dair ipuçları barındırması açısından önem taşıyor.

Veri, geçtiğimiz yıl boyunca Fed’in faiz oranlarındaki artışlarına karşı büyük ölçüde dirençli kalan bir işgücü piyasasının altını çiziyor.

İşsizlik başvuruları tarihsel olarak düşük seviyelere yakın seyretmeye devam ederken istihdam yaratma gücünü koruyor.

Gıda hizmetleri ve eğlence ve konaklama dahil olmak üzere sektörler işçileri çekmek ve elde tutmak için mücadele ettiği belirtilirken her işsiz Amerikalı için yaklaşık iki açık pozisyon olduğu hesaplanıyor.

Bununla birlikte, Amazon.com Inc. ve Meta Platforms Inc. dahil olmak üzere bazı şirketlerde işten çıkarmalar artyıyor. Ekonomistler, firmaların işten çıkarma kararlarını hayata geçirmesiyle, işsizlik verilerinin bu duyuruları nihayetinde yansıtmasını bekliyor.

Öte yandan, son banka iflaslarının iş piyasasını nasıl etkileyeceği henüz belli değil, ancak daha sıkı kredi verme standartları ve daha yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomiyi frenleyebileceği değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir